Fa | En
تاريخ : دوشنبه 1395/9/29
کد خبر: 55307
نشست علمی

نشست علمی " عرصه های پژوهشی در علوم قرآن وحدیث" در پردیس تهران برگزار شد

این نشست علمی با حضور و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکترمحمد علی مهدوی راد در تالار همایش شیخ طوسی(ره) این مجموعه دانشگاهی برگزار شد.

در آستانه ی روز پژوهش، نشست علمی با عنوان"عرصه های پژوهشی در علوم قرآن و حدیث، صبح روز چهارشنبه ۲۴ آذر ماه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی مهدوی راد، استاد و عضو هیات علمی دانشگاه قرآن و حدیث و با حضور جمعی از مسئولان، استادان و دانشجویان پردیس تهران در تالار همایش شیخ طوسی(ره) این مجموعه دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پردیس تهران دانشگاه قرآن و حدیث، در این برنامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی مهدوی راد در سخنانی پیرامون موضوع " عرصه های پژوهشی در قرآن و حدیث" گفت: عرصه های پژوهش هم در مطالعات قرآنی و هم در مطالعات حدیثی گسترده است.

وی ادامه داد : اولین پایه ی تحقیق، داشتن مایه ها و زمینه های اولیه ی مطالعه است و ریشه ی لغوی آن یعنی استوار سازی و در واقع تحقیق غیر از مطالعه است.

حجت الاسلام و المسلمین مهدوی راد در ادامه اضافه کرد: مدون سازی مجموعه یادداشت هایی که کنار هم گذاشته اید نیز تحقیق به شمار نمی آید؛ بلکه تحقیق به استوار ساختن یک اندیشه یا تفکر گفته می شود که با توجه به آموزه های دینی نباید هیج کاری را بیهوده انجام داد و باید سعی کنیم از هر چیزی بهره بگیریم و از کنار آن به سادگی گذر نکنیم.

وی در این باره با استناد به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) درباره ی داشتن توجه و دقت لازم در انجام امور محوله افزود: پیامبر(ص) می فرمایند: خداوند بندگانی که هرکاری را با دقت انجام می دهند، دوست دارد.

دکتر محمدعلی مهدوی راد گفت: اگر بخواهیم در حوزه ی اسلام، پژوهش کنیم باید به طور حتم مطالعه ی گسترده از تمدن اسلامی داشته باشیم.

وی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه ما امروز در عرصه ی پژوهش با مشکلات مهمی مواجه هستیم، یکی این که تحقیقات به صورت عمودی انجام می شود و افقی نمی باشد. یعنی با توجه به استفاده از تکنولوژی و ابزارهای امروزی در امر تحقیق هر چند این مسأله کار تحقیق را تسهیل و سریع کرده ولی این نوع روش تحقیق، مطالعات ما را به صورت عمودی بالا می برد و عمیق نخواهد بود، در حالی که در گذشته ما برای تحقیق مجبور بودیم گاهی یک کتاب ۵۰۰ صفحه ای را مطالعه کنیم تا به آن نکته یا موضوع مورد نظر دست پیدا کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین مهدوی راد خاطر نشان کرد: از زمانی که نسخه های الکترونیکی به عرصه ی مطالعه و پژوهش وارد شده، عرض تحقیق گسترده و عمق آن کم شده است و این در حوزه ی تحقیق و پژوهش یک فاجعه است و برای وارد شدن در حوزه ی تحقیق، در زمینه ی علوم اسلامی باید بسیار مطالعه کرد، حدیث و اخلاق خواند و نیز ذهن باید با مطالعه گزیده شود و تا گزیده و مساله دار نشود، عقل متوجه هیچ چیزی نخواهد شد.

وی در خاتمه ی سخنان خود خطاب به دانشجویان گفت: امیدوارم ان شاءالله همه ی شما دانشجویان، خوب بخوانید و خوب مطالعه کنید و دانش را برای دانشوری و دانشمند شدن با تمام وجود دنبال کنید.

گفتنی است؛ این نشست علمی و پژوهشی به همت کانون دانشجویی قرآن و عترت پردیس تهران برگزار شده است.