Fa | En
تاريخ : یکشنبه 1395/8/16
کد خبر: 54513
تمرکز بر مشترکات ، راهکار تحقق وحدت اسلامی است

تمرکز بر مشترکات ، راهکار تحقق وحدت اسلامی است

مدیر امور بین الملل دارالحدیث در دیدار چند تن از علمای کشور تانزانیا، برلزوم وحدت و هم دلی امت اسلامی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دارالحدیث، جمعی از علمای اهل تسنن کشور تانزانیا، روز چهارشنبه ۱۲ آبانماه با ضمن بازدید از بخش های مختلف مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث، با مدیر بین الملل دارالحدیث دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی مطهری، ضمن ابراز خوش آمدگویی به مهمانان گفت: امروز مسئله وحدت امت اسلامی و تلاش برای تقریب مذاهب به منظور جلوگیری از افزایش شکاف بین کشورها و ملتهای مسلمان امری مهم و ضروری است.

مدیر امور بین الملل دارالحدیث با  تاکید اینکه، مهم­ترین مسئله در بین مذاهب اسلامی داشتن فهم مشترک از وحدت و همدلی است گفت: باید بستر و فضای گفتگو و تعامل نتیجه­بخش برای عالمان و اندیشمندان مسلمان در جهان اسلام فراهم شود و زمینه تفسیرهای غلط و بهانه­جویی و فتنه­انگیزی دشمنان از بین برود.

حجت الاسلام مطهری، برخورداری از مبانی و اصول فکری مشترک را از نقاط قوت و ارزشمند تقویت وحدت و تقریب برشمرد و افزود:  تمرکز و توجه به باورهای مشترکی همچون دین واحد، خدای واحد، قبله واحد، قرآن واحد، پیامبر واحد و ... و ترویج و تبلیغ دین بر حول محور این معارف ناب برای مسلمانان و پیروان مذاهب، دلهای آنان را به هم نزدیک و صمیمی خواهد نمود.

در ادامه  «سعید بن جمعه» مدرس احکام قران در شهر آروشا(یکی از شهرهای شمالی کشور تانزانیا )، ضمن تاکید بر همدلی مسلمانان و تقریب مذاهب کشورهای اسلامی، افزود: در ایران از نزدیک با ظرفیت های علمی آشنا شدیم و فعالیت های علمی و استقبال ایرانیان از ما قابل وصف نیست.

«علی افراجه» استاد علوم دینی کشور تانزانیا، سخنران دیگر این نشست بود. وی با بیان اینکه عده ای در تانزانیا ما را از حضور در ایران منع می کردند ، افزود: عده ای در تانزانیا ، ذهنیت منفی علیه ایران ایجاد می کردند اما واقعیتی که در ایران تماشا کردیم، گفته های نادرست آنان را ثابت کرد و ما از نزدیک ملاحظه کردیم، مکتب تشیع یک مذهب جداگانه نیست و در اینجا برادری و  تکریم، توصیف ناپذیر است.

گفتنی است، ۱۱ نفر از مدرسان، ائمه جماعت، استاد و ... کشور تانزانیا، برای شرکت در فرصت های مطالعاتی و دوره کوتاه مدت به ایران آمدند.

منبع :