Fa | En
عنوان : معرفي دانشگاه قرآن و حديث

معرفي دانشگاه قرآن و حديث

یکی دیگر از ارکان مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث، دانشگاه قرآن و حدیث است.

این دانشگاه از مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی ـ غیر انتفاعی کشور است که از سال ۱۳۷۸ با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی در قالب دانشکده علوم حدیث فعالیت خود را آغاز کرده و امروز با مجوز رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با نام دانشگاه قرآن و حدیث به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

هدف از تأسیس این دانشگاه، بسط و گسترش دانش‌های حدیثی، انسجام بخشیدن به آموزش‌های حدیثی، تربیت استادان و پژوهشگران علوم قرآن و حدیث و ایجاد ارتباط میان تحصیلات حوزوی و دانشگاهی در زمینه قرآن و حدیث است.

این دانشگاه هم اکنون در سه شهر قم، تهران و اصفهان فعالیت دارد و از مراکز آموزش عالی منحصر به فرد در حوزه مباحث حدیثی در کشور به شمار می‌آید.

این دانشگاه در حال حاضر از طریق آزمون سراسری و نیز آزمون‌های اختصاصی ویژه طلاب، در دوره‌های حضوری و مجازی (الکترونیک) در مقاطع مختلف ( کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. مقطع تحصیلی کارشناسی در تهران از مهرماه ۱۳۷۸ با رشته علوم حدیث، مقطع کارشناسی ارشد از بهمن ماه سال ۱۳۸۲ در تهران با گرایش‌های مختلف رشته علوم حدیث و مقطع دکتری در قم از مهرماه ۱۳۸۵ با رشته مدرّسی معارف اسلامی (گرایش قرآن و متون) راه اندازی شده است.

برخی از رشته‌های دایر در این دانشگاه عبارتند از:

۱ کارشناسی علوم حدیث علوم و معارف قرآن کلام اسلامی فقه و حقوق اسلامی

۲ کارشناسی ارشد علوم حدیث با گرایش­های اخلاق، کلام و عقاید، تفسیر اثری و نهج البلاغه علوم قرآن و حدیث فقه و مبانی حقوق اسلامی علوم و معارف نهج البلاغه ارتباطات گرایش حج و زیارت روانشناسی اسلامی گرایش روانشناسی مثبت گرا.

۳ دکتری مدرسی معارف اسلامی با دو گرایش­ «قرآن و متون» و «اخلاق» تفسیر تطبیقی علوم حدیث تطبیقی کلام روایی علوم قرآن و حدیث.

پایگاه اینترنتی دانشگاه قرآن و حدیث